خواص الکل متانول و کاربرد های آن

خواص الکل متانول

خواص الکل متانول و کاربرد های آن در این مقاله به تفصیل شرح داده می شود که می تواند در این شرایطی که به وجود آمده بسیار کمک کننده باشد.

الکل متانول:

متانول ماده ای سبک، بی رنگ و قابل اشتعال است که شعله سوختن آن قرمز نارنجی است. الکل متانول با نام های متیل الکل، متیلیک الکل، کاربینول و الکل چوب نیز شناخته می شود که ساده ترین الکل در این خانواده است.

قیمت متانول تولید ایران

خواص الکل متانول:

این الکل از طریق فعالیت بی هوازی گونه های خاصی از باکتری ها نیز تولید می شود و در نهایت مقداری از بخار آن وارد جو می شود و با نور خورشید به آب و دی اکسید کربن اکسیده می شود. سوختن متانول هم این مواد را تولید می کند ولی واکنش بسیار سریع تر است.

                                    2CH3OH + 3O2 —->2 CO2 + 4 H2O 

از خواص الکل متانول می توان به شعله آبی رنگ سوختن متانول اشاره کرد که می توان از این طریق آن را از اتانول تمیز داد.

خواص الکل متانول

خواص الکل متانول

متانول سومین ماده استراتژیک در دنیاست که ماده اولیه برای تولید فرمالدهید، اسید استیک، متیل ترت بوتیل اتر و … است. متانول ماده ای بسیار سمی و خطرناک است که در صورتی که حین کار با آن موارد ایمنی را نادیده بگیرید، به شدت آسیب می بینید و حتی ممکن است ممکن است منجر به مرگ شود. علائم مسمومیت با متانول در مقاله ای به صورت جداگانه آمده است که می تواند بسیار کمک کننده باشد. در زیر بخشی از خواص الکل متانول آمده است که مهم هستند:

 • فرمول ملکولی                         CH4O
 • جرم مولی                    32.04 g/mol
 • شکل ظاهری                     مایع بی رنگ
 • چگالی                          0.7918 g/cc
 • دمای ذوب     -98 تا -97 درجه سانتی گراد
 • دمای جوش               65 درجه سانتی گراد
 • log   -0.69                                     logp
 • فشار بخار                       13.02 Kpa
 • اسیدی (pKa                           (15.5
 • گرانروی                         5.9*10^-4
 • گشتاور دوقطبی                          1.69

تاریخچه متانول:

در فرآیند مومیایی کردن در مصر باستان از ماده ای استفاده می کردند که حاوی متانول بود و از تجزیه حرارتی چوب به دست می آمد. متانول خالص برای نخستین مرتبه توسط رابرت بویل از چوب استخراج شد. در سال 1834 شیمیدان فرانسوی ترکیب عناصر متانول را به دست آورد و همچنین عنوان متانول را به شیمی آلی معرفی کرد. در سال 1923 شیمیدان آلمانی به نام ماتیاس پیر متانول را مخلوطی از CO و H2 تولید کرد. در این واکنش از کرومات روی به عنوان کاتالیزگر استفاده کرد و شرایط انجام واکنش دمای 400 درجه سانتی گراد و فشار 300 تا 1000 بار انجام گرفت. تولید متانول به صورت مدرن در فشار های پایین تری عمل می کند و به صورت کاراتری عمل می کند.

تولید متانول:

در حال حاضر گاز مورد نیاز برای تولید متانول از زغال به دست نمی آید بلکه از واکنش متان با بخار آب در دما و فشار 850 و 10 تا 20 بار و در حضور کاتالیزگر نیکل انجام می شود.

CO و H2 تولیدی تحت تاثیر کاتالیزوری که مخلوطی از مس و اکسید روی و آلومینیوم است، واکنش داده و متانول تولید می کند که در فشار 50 تا 100 بار و دمای 250 درجه سانتی گراد صورت می گیرد. و در نهایت روش آخر برای تولید متانول، واکنش دی اکسید کربن با هیدروژن اضافی است که تولید متانول و آب می کند.

کاربرد متانول:

متانول کاربرد های زیادی در صنایع مختلف دارد که می توان از آن برای موارد زیادی استفاده کرد. از متانول می توان به عنوان ضدیخ، حلال، و سوخت استفاده کرد. از متانول می توان به عنوان تقلیب اتانول برای غیر قابل شرب ساختن آن نیز استفاده می شود. البته در کشور های اسلامی به دلیل حرام بودن شرب الکل، پریدین و تربانتین نیز به اتانول می افزایند. از متانول به مقدار محدود به عنوان سوخت در موتور های احتراق داخلی استفاده می شود. متانول تولیدی از چوب را متانول آلی و یا بیو الکل می نامند که منبعی تجدید پذیر است و می توان د به عنوان جایگزینی برای سوخت های نفتی استفاده شود. البته برای استفاده از این بیو الکل باید تغییراتی در موتور ماشین ایجاد کرد. تقریبا حدود 40 درصد از متانول تولیدی برای تولید فرمالدهید استفاده می شود که در تهیه پلاستیک، تخته سه لایه، رنگ و مواد منفجره استفاده می شود.
[/av_textblock]

[/av_one_full]