متانول کاوه ، بزرگترین مجتمع پتروشیمی تولیدی کشور

متانول کاوه

متانول کاوه ، بزرگترین تولید کننده متانول دنیا است که از سال 84 با تلاش و همت جوانان این مرزو بوم استارت خورد و بعد از 14 سال به بهره برداری رسید.

متانول کاوه:

مجتمع بزرگ پتروشیمی کاوه یکی از زیر مجموعه گروه صنعتی کاوه است که در زمینی به مساحت 220 هکتار معادل با 2.2 کیلومتر مربع در ساحل غربی شهرستان دیر استان بوشهر در پارس شمالی با ظرفیت تولیدی روزانه 7000 تن با متانول گرید AA شروع به کار کرده است و بزرگترین تولید کننده متانول دنیا محسوب می شود.

متانول کاوه

موقیعیت پتروشیمی کاوه:

این پتروشیمی در فاصله 120 کیلومتری از بندر عسلویه قرار دارد. بندر دیر بزرگترین بندر صیادی کشور است که اکنون به بزرگترین بندر صنعتی کشور در زمینه متانول تبدیل شده است. زیر ساخت های مورد نیاز این پتروشیمی در این مجتمع مثل گاز و آب های آزاد در دسترس است. یکی از مهم ترین مزیت های این پتروشیمی این است که یک اسکله اختصاصی در سواحل خلیج فارس در مجاورت این مجتمع برای صادرات محصولات تولیدی است.

شرکت های طراح و سازنده متانول کاوه:

متانول کاوه با همکاری شرکت سوئیسی کازال که ارائه دهنده لیسانس پروژه و شرکت پیدک پیمانکار مهندسی تفضیلی و خدمات رسانی در خرید تجهیزات محدوده فرآیندی و شرکت فنی مهندسی پترو کاوه به عنوان پیمانکار اصلی نصب و راه اندازی و طراح مهندسی پایه و تفضیلی بخش یوتیلیتی و همچنین ارائه کننده خدمات ساخت بخشی از تجهیزات و ماشین آلات است.

کاربرد های متانول:

متانول در برخی کشور ها به عنوان محصولی جایگزین مناسبی برای LPG، گازوئیل و بنزین و به عنوان سوخت پاک برای خودرو ها محسوب می شود و در صنایع تولیدی حلال ها، رنگ ها، پلاستیک ها و ضد یخ به عنوان ماده اولبه کاربرد های گسترده ای دارد.

دیگر محصولات متانول کاوه:

این پتروشیمی همچنین می خواهد اوره نیز تولید کند که ظرفیت تولیدی این مجتمع 3000 تن در روز است که عدد بسیار بالایی است. و در نهایت تولید پروپیلن و پلی پروپیلن از گاز طبیعی نیز فاز تولیدی دیگر این پتروشیمی است. این پتروشیمی باعث شده تا جوانان متخصص و بومی شهر دیر و استان بوشهر که پدرانشان صیادین بومی این شهر بوده اند در این پتروشیمی و صنعت شروع به کار کنند.

شرکت های تولید کننده متانول در کشور:

شرکت های تولید کننده متانول در کشور شامل 6 پتروشیمی شیراز، خارک، ماهشهر، زاگرس، مرجان و در نهایت کاوه می شوند. ظرفیت تولیدی این پتروشیمی ها به ترتیب 200، 2000، 2000، 2000، 2000 و 7000 تن در روز است.

متانول کاوه

در واقع 5 پتروشیمی که از قبل ساخته شده اند 8200 تن در روز متانول تولید می کنند در حالی که متانول کاوه به تنهایی 7000 تن تولید دارد که به طور کامل به کشور های دیگر به خصوص هند و چین صادر می شود. این یعنی اینکه طرفیت تولیدی متانول در کشور عزیزمان ایران به 5.5 میلیون تن در سال رسیده است. این در حالی است که قبل از به بهره برداری رسیدن متانول کاوه این عدد 3 میلیون تن در سال بوده است. اولین شرکت تولید کننده متانول در کشور، پتروشیمی شیراز بوده که در سال 1342 آغاز به فعالیت کرده است و در سال 1369 واحد تولید متانول به بهره برداری رسیده است.

ویدئو مجتمع پتروشیمی کاوه
[/av_textblock]

[/av_one_full]

برچسب‌ها: